تبلیغات
تازه های پزشکی - توصیه وزیر بهداشت به زائران بیت اله الحرام

توصیه وزیر بهداشت به زائران بیت اله الحرام

شنبه 3 مرداد 1388 01:28 قبل از ظهر

نویسنده : Dr shadow

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران  پس از شیوع بیماری آنفلوانزای خوکی در عربستان به زائران توصیه کرد؛در صورتی که قبلا به سفر حج مشرف شده اند از تشرف دوباره پرهیز کنند.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز   ،  “باقر فاضل لنکرانی” عصر امروز پنجشنبه پس از شرکت در اجلاس اضطراری وزرای بهداشت کشورهای مسلمان و حاشیه دریای مدیترانه شرقی درمصر به کشور بازگشته بود ، درجمع خبرنگارارن افزود: ‌افرادی که پیش از این مشرف شده و حج آنها واجب نیست دلیل کافی برای تشرف مجدد ندارن؛ پس مشرف نشوند.

لنکرانی به این افراد توصیه اخلاقی و پزشکی کرد که برای حج عمره و یا واجب نروند.

وزیر بهداشت دلیل برگزاری اجلاس کشورهای مسلمان زودتر ازموعد را تصمیم گیری برای سفرهای حج عمره و تمتع اعلام کرد و گفت : تصمیم گیری شد که برای حجاج محدودیت هایی اعمال شود که در این زمینه جمهوری اسلامی از قبل سفر کودکان و زنان باردار را محدود کرده بود.

وی همچنین به تاکید اعضاءشرکت کننده بر همکاری و تعامل با سازمان حج و زیارت عربستان و سازمان های بهداشتی کشورهای مسلمان اشاره کرد و افزود : به همین منظور کمیته ای برای رصد کردن وضعیت شیوع این بیماری و ارایه توصیه ها به زائران تشکیل شد.

لنکرانی آخرین آمار مبتلایان به این بیماری در منطقه را ۸۰۰ نفر اعلام و تصریح کرد:در کشورمان تا پایان وقت روز ۳۱ تیرماه ۱۶ نفر به این بیماری مبتلاءشده اند که ۱۲ نفر در نتیجه سفر به عمره ،یک نفر تماس با حاجی،دو نفر در نتیجه سفر به تایلند و یک نفر از آمریکا این بیماری را به کشور وارد کرده است.

وی با تاکید بر اینکه این روند در آینده شتاب بیشتری پیدا می کند؛ گفت:از مبتلایان به این بیماری در کشور مصر یک نفر فوت کرده اما در سایر کشورها فوتی نداشته ایم.

وزیر بهداشت  ایران به غیر از عربستان و مصر که انتقال داخلی نیز داشته اند سایر کشورها را عاری از انتقال داخلی اعلام کرد و گفت :‌این بیماری در سایر کشورها وارداتی است که دلیل آن را می توان وجود سربازان اشغالگر در افغانستان ،عراق و یا سفر به قاره آمریکا دانست.

لنکرانی با تاکید بر اینکه خطر ابتلاءبه بیماری آنفلوانزای خوکی با ماسک از بین نمی رود،تاکید کرد: بنابر مطالعات انجام شده عمده استفاده از ماسک در محیط های درمانی و یا برای افرادی که در زمان های بسیار کوتاه در محیط های آلوده هستند مفید بوده و برای استفاده طولانی بدون اثر است.

وی گفت:افرادی که مبتلا به این بیماری هستند لازم است که در هنگام حضور در اجتماع از ماسک استفاده کنند.

وزیر بهداشت ایران  در مورد واکسن های این بیماری گفت : واکسن های موجود در بازار مربوط به آنفلوانزای فصلی بوده و در پایان سپتامبر هر سال وارد بازار می شود که جمهوری اسلامی نیز به حاجیان تزریق می کند.

لنکرانی تصریح کرد :‌تزریق واکسن آنفلوانزای فصلی از ابتلای همزمان این بیماری با آنفولانزلی خوکی”H۱N۱ ” جلوگیری کرده و خطر را کاهش می دهد.

وی با اعلام اینکه واکسن آنفلوانزای خوکی”H۱N۱ “به صورت رسمی وارد بازار نشده است، گفت: سه شرکت بین المللی به دنبال تولید واکسن این بیماری هستند اما هنوز اطلاعات دقیقی از عوارض و نحوه پیشگیری این واکسن در دسترس نیست.

وزیر بهداشت از ورود ۷۰۰ میلیون دوز از واکسن آنفلوانزای خوکی”H۱N۱ “تا پایان دی ماه ۸۸ خبر داد و گفت: به دلیل اینکه برای هر نفر تزریق دو دوز لازم است در نتیجه این میزان واکسن برای ۳۵۰ میلیون نفر خواهد بود .

وی در مورد مشارکت جمهوری اسلامی با سازمان بهداشت جهانی در زمینه تولید این واکسن گفت : در کشورما دانش فنی وجود دارد و تنها مشکل عدم دسترسی به ویروس است .
لنکرانی درادامه تصریح کرد:‌این پروژه یک طرح ملی بوده و با استفاده از تمامی ظرفیت ها به دنبال ساخت این واکسن هستیم.
وزیر بهداشت با اعلام اینکه برای ساخت واکسن آنفلوانزای خوکی از زیر ساختهای آنفلوانزای فصلی و پرندگان استفاده می شود ،گفت : بهداشت فردی مهمترین عامل در ابتلاءنیافتن به این بیماری است.

وی با اشاره به وجود مقاومت در برابر واکسن در برخی کشورهایی که از این دارو استفاده کرده اند ،گفت: تاکید ما براین است که واکسن تحت پروتکل خاصی و نه با هدف پیشگیری استفاده شود.

وزیر بهداشت راههای مقابله با این بیماری را تنها بهداشت فردی اعلام و خاطر نشان کرد: به دلیل اینکه در ایران روبوسی و دست دادن مرسوم است لازم است پس از هر بار روبوسی و دست دادن دست و صورت با صابون شسته شود.

وی همچنین مردم را از سفر به مناطق آلوده که بیشتر در نیم کره جنوبی هستند بر حذر دانست و گفت : پیش بینی شده است ۳۴ درصد از افرادی که در معرض ویروس قرار دارند به این بیماری مبتلا شوند.

لنکرانی با اشاره به اینکه گروه سنی سالخوردگان کمتر به این بیماری مبتلاءشده اند ،گفت : امکان دارد که این افراد در سنین کودکی در معرض این بیماری بوده اند که در نتیجه اکنون نسبت به این بیماری مقاومت دارند.

* وزیر بهداشت  ایران : امکان اعمال محدودیت برای زائران عتبات عالیات وجود دارد
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران گفت: درصورت ادامه شیوع بیماری آنفلوآنزای خوکی احتمال ایجاد محدودیت برای زائران عتبات عالیات در عراق در آینده وجود دارد.
“کامران باقری لنکرانی”عصر پنجشنبه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در باره احتمال ایجاد محدودیت برای سفر ایرانیان به عتبات عالیات در عراق به علت شیوع آنفلوانزای خوکی؛ افزود:هنوز تصمیم قطعی در این مورد اتخاذ نشده است اما به دلیل موارد ابتلاء به این بیماری در کشور عراق احتمال دارد در آینده محدودیت هایی برای زائران عتبات عالیات ایجاد شود.

لنکرانی تصریح کرد: موردی از این بیماری در درون کشور عراق وجود ندارد اما مواردی به صورت ابتلاء از سربازان اشغالگر و به صورت وارداتی از سایر کشور ها مشاهده شده است .

ویروس “H۱N۱ “آنفلوانزای تیپ A می باشد که اولین بار در سال ۱۹۱۸ میلادی درآمریکا شناخته شد و پس‌ از یک‌ دوره طولانی درآوریل ۲۰۰۹ (سال جاری) مجدداً این‌بیماری به نام”Swine flu”یا آنفلوانزای خوکی با شکل، قدرت و توانایی بیماری زایی متفاوت از گذشته در ایالات کالیفرنیای جنوبی از کشور آمریکا گزارش شد و پس از آن به سرعت کشورهای “مکزیک”، “کانادا” و کشورهای اروپایی مواردی از ابتلا به این بیماری را گزارش کردند.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -